ZÁKLADY SEO – TITLE TAG, META DESCRIPTION, ALT TAG, META KEYWORDS – Shoptet.TV (69. díl)

Znáte to, SEO odborník za vámi přijde a začne na vás sypat výrazy typu title, keywords, alty, og a jiné. Nebo si chcete napsat poptávku a nevíte, co vlastně máte očekávat, tak tam rovnou napíšete, že chcete, aby váš web byl na první pozici. My jako odborníci na SEO pak nevěřícně kroutíme hlavou nad tím, jak vůbec někdo může požadovat tak přímočarou službu, která může trvat několik týdnů, měsíců a někdy i let a to ještě pokud je to vůbec reálné.

Pomůžu teď oběma stranám tím, že si vysvětlíme jednotlivé SEO pojmy, jejich význam a ukážu vám konkrétní místa, kde je u svého webu můžete vidět.

Title tag
Zobrazuje se nahoře v záložce webu a jako hlavní nadpis ve výsledku vyhledávání ve vyhledávačích. Je dobré se na title tag zaměřit a umístit do něj co nejlepší popisný název stránky, ideálně s klíčovým slovem, o které se zajímáte.

Délka by neměla přesáhnout 600 pixelů, což je obvykle zhruba 70 znaků včetně mezer.

Jak Title tag napsat správně?
Title tag má zásadní význam pro SEO a je jeden z nejviditelnějších textů v SERPu (search engine result pages). Proto je nutné dodržovat určitá pravidla.

Pro ideální Title tag se můžete inspirovat v titulcích magazínů, novin atd., kde se podstata titulku shoduje s účelem – zaujmout čtenáře. Pro SEO se budete docela často setkávat s propojením dvou světů – zaujmout čtenáře a současně informovat vyhledávacího robota, o čem Vaše stránka je.

4 pravidla pro Title tag
1. Atraktivní nadpisek přitáhne čtenáře
Atraktivita – jde o to, titulkem zaujmout čtenáře. Rozhodně to není výčet vašich klíčových slov.
2. Klíčové slovo v titulku pomůže posílení SEO
Klíčové slovo – podstrčit vyhledávači klíčové slovo, na které chcete být vidět
3. Správná délka titulku
Délka titulku – zachovat správnou délku titulku
4. Unikátní Title tag
Unikátnost – odlišit titulek od ostatních popisků na webu (nekopírovat jej do nadpisů na stránce, nebo do meta description, apod.)

Kam se jménem firmy v Title tagu
Existují spekulace, zda je nutné uvádět do titulku jméno firmy, nebo portálu. V případě, že se do titulku jméno firmy píše, podporuje se tím branding (posilovaní značky), ale na druhou stranu se zase ubírá prostor pro výstižný titulek. Pokuste se zvolit optimální řešení, a pokud je název Vaší firmy příliš dlouhý, uveďte jej jen v titulku na hlavní straně a na ostatních stránkách jej neuvádějte.

Nejdříve popisek a pak branding
Z pohledu logiky směru, kterým vyhledávací robot prochází web, je vhodnější uvádět jméno firmy až na konec titulku, např.:

Domácí dobroty, vaření a cukrovinky | Domácí vaření

Meta Description
Google i Seznam vypisuji description tehdy, pokud obsahuje hledané slovo (nebo většinu hledaných slov). Takže se ve výpisu pod titulkem objeví. Objevuje se vždy, pokud je, i není vyplněné. Pokud description nevyplníte vůbec, vyhledávač sám vybere fragment textu a ten za description dosadí.

Meta description přímo neovlivňuje vaši pozici ve vyhledávačích, ale má vliv na to, co uživatelé vidí. Je vhodné jim nabídnout zajímavý popisný text.

Alt tag pro obrázek
Doba se už změnila a pomocí strojového učení a AI už Google dokáže s určitou pravděpodobností zjistit co je na obrázku a dle toho i obrázek řadit ve výsledku vyhledávání, samozřejmě správný popsaný alt je základ.

Vyhledávací robot (např. GoogleBot, Seznam Crawler) neumí zatím se 100% jistotou odhadnout, co se na obrázku vyskytuje. Sice některé technologie to již umožňují, ale obecně se má za to, že je lepší obrázek popsat tzv. alt tagem.

Pomocí vyplněného alt tagu můžete pomoci vyhledávačům umístit vaši fotografii ve vyhledávání obrázků. Vyhledávače sice umí zvážit i okolní texty a další faktory, aby se váš obrázek dal vyhledat, ale dobře vyplněným alt tagem rozhodně nic nezkazíte.

Nesnažte se alt tagy kopírovat stejné ke každému obrázku. Nemá to smysl. U některého klienta jsem např. viděl, že každý obrázek měl otagovaný stejným klíčovým slovem, na které chtěl být vidět. To vám moc nepomůže.

Meta Keywords
Když vyhledávače vznikali, potřebovali jakékoli signály, díky kterým by si stránku mohli lépe uložit do databáze (indexu). Do meta keywords bylo vhodné umístit klíčová slova. Dnes už meta keywords fulltextové vyhledávače ignorují. Tím, že si ho pečlivě naplníte všemi klíčovými slovy, na které cílíte, dáváte v podstatě jen pomůcku své konkurenci, která se tím může inspirovat.


Líbí se ti naše videa? Napiš nám komentář a dej lajk 🙂
➜ Odebírej Shoptet.TV: http://bit.ly/ShoptetTV

➜ Klikněte a prodávejte na https://www.shoptet.cz

SEO Agency Philadelphia
¤